Jesteśmy skazani na jego usunięcie, czyli ekstrakcję.
Nie jest to przyjemny zabieg i powinien być przeprowadzony pod znieczuleniem.Jednak sprawdźmy, czy aby na pewno jest to konieczne - może jednak inny stomatolog stwierdzi, że ząb da się uratować za pomocą kanałowego leczenie i nadbudować koronę? Jednak jeżeli próchnica zaatakowała korzeń, to mamy problem - jeżeli do tej pory nie wystąpiła poważna infekcja, to z pewnością wystąpi.
Próchnica w korzeniu to tykająca bomba zegarowa, która może stać się ogniskiem zapalnym.
A konsekwencje mogą być od błahych, do poważnych. Nie warto bać się usunięcia zęba, mimo że perspektywa wygląda boleśnie. Koniecznie trzeba znaleźc dobrego stomatologa, najlepiej takiego który jest także chirurgiem szczękowym. Wtedy mamy gwarancję dobrze wykonanego zabiegu i profesjonalnej opieki medycznej.Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi.
W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści.
Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacjiŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowaTo dobry sposó na szybkie odświeżenie, dobrze się sprawdzi po posiłku.
.