Sprawy związane z ochroną przeciwpożarową wchodzą w skład bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego firmy działające w branży BHP często zajmują się także PPOŻ.
Przestrzeganie wymaganych zasad z zakresu ochrony przeciwpożarowej w miejscu pracy z pewnością zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa oraz mniejsze ryzyko wystąpienia pożaru.
Nawet w razie wystąpienia niespodziewanego pożaru, odpowiednio wprowadzone zasady PPOŻ pomogą w szybszej i sprawniejszej ewakuacji. Pod skrótem BHP kryje się nic innego, jak bezpieczeństwo i higiena pracy.Zasady BHP są ściśle określone przez przepisy zawarte w dziesiątym dziale Kodeksu pracy.
Natomiast bezpieczeństwo i higiena pracy traktowane jako zbiór przepisów są nadzorowane i kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy.
Przykładowymi usługami z zakresu BHP są - outsourcing, wykonywanie audytów, przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń oraz ocena ryzyka zawodowego czy też prowadzenie postępowania powypadkowego.Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zawierają spis obowiązków pracodawcy wobec pracowników.
Jest wiele świadczeń związanych z przepisami BHP, a jednym z nich jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych w miejscu pracy.Środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej, które są rozumiane jako odzież ochronna lub środki ochrony wszystkich części ciała, są jednymi z ważniejszych świadczeń związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej.
Odzież ochronna jest własnością pracodawcy, więc też w jego kwestii należy dbanie o jej czystość i higienę. W momencie kiedy pracodawca nie jest pewien swoich obowiązków, wynikających ze świadczeń BHP, może skontaktować się z odpowiednią firmą z branży BHP i zlecić wykonanie niezbędnego outsourcingu. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie są jedynie obowiązkowe w różnych zakładach pracy.Jednymi z miejsc, gdzie szkolenia BHP również są obowiązkowe, są wyższe uczelnie i uniwersytety.
Zaliczenie szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z warunków koniecznych do zaliczenia pierwszego semestru studiów.Najczęściej szkolenia BHP są przeprowadzane w formie e-learningu na uczelniach, dlatego że jest to najwygodniejsze rozwiązanie i nie wymaga organizacji specjalnych spotkań seminaryjnych.
Władze uczelni współpracują w porozumieniu z firmą zajmującą się szkoleniami BHP.Sam kurs jest podzielony na kilka lekcji, pod koniec których znajdują się pytania kontrolne dotyczące przedstawianych treści.
Warunkiem zaliczenia kursu z bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie się z treścią oraz odpowiedzenie poprawnie na pytania kontrolne.
Dla uczelni szkolenia BHP w formie online są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ liczba uczestników szkolenia jest bardzo duża.Przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe w wielu miejscach pracy, a zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom leży po stronie pracodawcy. Firmy zajmujące się szeroko pojętą branżą BHP często oferują usługę zwaną outsourcingiem. Polega to na niczym innym, jak na przejęciu wszystkich spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy przez odpowiednią firmę. Dzięki usłudze outsourcingu pracodawcy mogą powierzyć sprawy BHP swojej firmy w ręce profesjonalistów. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron, zarówno dla pracodawców, którzy przekazują kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i dla firmy, która je przejmuje.